top of page

השקעות נדל"ן ברומניה, מגמות חדשות

עו"ד שרון כהן

מזה שנים משקיעים זרים שמים את יהבם בהשקעות נדל"ן ברומניה, בהם ישראלים רבים.

בשנים האחרונות בכלל ובשלוש השנים האחרונות בפרט, עברה רומניה פיתוח כלכלי מואץ בתחומים רבים כאשר הנדל"ן הוא אחד מן הבולטים שבהם.

נתוניה הכלכליים והמדיניים של רומניה מלמדים על התפתחות כלכלית אדירה שמתבטאת בין היתר בהשקעות עתק של חברות פרטיות וציבוריות, לרבות קרנות השקעה גדולות.

כפי שנאמר, הנדל"ן תפס את אחד מהמרכיבים העיקריים בהתפתחותה של רומניה.

עיקר השקעות הנדל"ן בשנים האחרונות התמקדו בבירה בוקרשט.

כך, מחירי הדירות בעיר עלו בצורה חדה ומהירה עקב עליית הביקוש לדירות ועקב האפשרות שהחלה להתפתח לאחרונה במימון הרכישה באמצעות בנקים וגורמים פיננסיים על ידי מתן משכנתא.

עליית מחירים זו הביאה באופן טבעי לעלייה גדולה במחירי הקרקעות בעיר, דבר שגרם בין היתר לשינויי יעוד הקרקע בשטחים המצויים ב"רינג" (טבעת) של בוקרשט.

בהתאם, נבנו בעיר מרכזי קניות ומסחר אשר הביקוש להם הולך וגדל. יצויין, כי בחלק מן הקניונים בעיר קיימת "רשימת המתנה" לשכירת חנויות בשל הביקוש הרב.

האמור לעיל הן רק דוגמאות לפריחה הכלכלית השוטפת את רומניה בכלל ואת בוקרשט והערים הגדולות בפרט.

לעליית מחירים זו ישנן השלכות. אחת ההשלכות היא כי יזמים נידרשים לגייס סכומים גדולים לפרוייקטים בנויים המתוכננים להיבנות בעיר, בניגוד לרכישת קרקעות שהיתה נפוצה בשנים האחרונות.

כלומר, יזמים רבים בבוקרשט שמים הדגש על מימוש ההשקעה וגיוס ההון הנידרש לשם כך.

מצב זה המעיד מחד על חוסן כלכלי לכאורה, מביא למצב שבו מספר רוכשי הקרקעות הקטנים והבינוניים בעיר הולך וקטן.

ולכן, יזמים ומשקיעים רבים החלו לצאת לכיוון הפריפריות והחלו לרכוש קרקעות חקלאיות.

רכישת קרקע חקלאית ברומניה הינה דבר נפוץ ביותר על ידי יזמים המבקשים לרכוש קרקעות במחירים נמוכים יחסית מתוך מחשבה להחזיקן תקופה מסויימת ולהפשירן על מנת למוכרן במחירים גבוהים יותר.

כמובן שרכישת קרקע חקלאית מצריכה מיומנות וזהירות רבה, קל וחומר כאשר העסקה נעשית באמצעות מה שקרוי "קבוצות רכישה" דבר אשר טומן בחובו שאלות משפטיות לא פשוטות.

על כן, נידרשת זהירות רבה ברכישת קרקעות חקלאיות תוך שימת דגש על פרמטרים חשובים בטרם רכישתה עליהם לא נרחיב היריעה כעת, כגון המיקום, תשתיות, היבטי מס, תנאי השטח, כבישים וכו'.

דוגמאות לרכישות קרקעות חקלאיות ברומניה ישנן בשפע, אולם כמו בכל רכישה יש לפעול מתוך שיקול דעת וזהירות, תוך בחינת מרכיבים אובייקטיבים.

כך למשל, העיר ג'ורג'יו בדרום רומניה. האיזור מרוחק כשעת נסיעה מבוקרשט, אשר בשנים האחרונות לא התפתח באותו היחס שבה התפתחו שאר חלקי רומניה, וזאת למרות המיקום האסטרטגי של העיר וקירבתה לאיזור הסחר החופשי בין רומניה ובולגריה. בנוסף בעיר ג'ורגיו נמל חשוב ביותר, דרכו מתחבר הדנובה לים השחור ולעיר קונסטנצה.

ואכן, יזמים שהבחינו בפוטנציאל זה החלו להשקיע באופן מאסיבי באיזור זה, ועליית המחירים בעקבותיה.

ג'ורג'יו היא רק דוגמא מני רבות לעליות מחירים שמתרחשות בימים אלה באיזורים רבים מחוץ לעיר.

יוצא איפוא, כי יזמים ומשקיעים בקנה מידה מקטן ועד גדול יכולים למצוא מקומם בהשקעות בקרקעות חקלאיות, דבר שהופך קשה יותר במרכזי הערים עקב עליית המחירים.

יש לציין כי במקומות מסויימים מחוץ לעיר, מחירי הקרקעות האמירו לסכומים גבוהים ביותר.

ולכן, גם ברכישת קרקעות חקלאיות ראוי לבחון הפוטנציאל הגלום באיזור ובסביבה, מתוך תקווה כי מחירן יעלה לאחר רכישתן, ברם ברור כי איש לא יוכל להבטיח זאת.

יש לשוב ולהדגיש - רכישת קרקע חקלאית הינה עסקה ככל עסקה לרבות סיכוניה וסיכוייה, ולכן גם אם מדובר לכאורה בהשקעות לא גדולות, יש לבחון היטב באמצעות גורמי מקצוע את ההשלכות והבדיקות המשפטיות הנידרשות.

· הכותב הינו עורך דין ומגשר ממשרד שרון כהן ושות', העוסק במשפט אזרחי – מסחרי, קניין רוחני וכן בליווי וייצוג משקיעים בעסקאות ברומניה.

· ליצירת קשר עם הכותב ניתן לפנות לאתר הבית : www.sc-lawoffice.com.

· אין לראות האמור לעיל משום ייעוץ משפטי ו/או תחליף לייעוץ משפטי, ואין לראות בדברים אלה משום מצג כלשהו ביחס לשוק הרומני, אלא יש לראות בכתוב כהסבר כללי בלבד לא מחייב.

פוסטים אחרונים

הצג הכול

הקמת חברות ברומניה- דגשים מעשיים למשתמש

עו"ד שרון כהן לאור ההתפתחות הכלכלית המתרחשת ברומניה, נדרשים תושבים זרים, ביניהם ישראלים, להקים חברות רומניות לצורך ביצוע פעולותיהם השוטפות. במאמר זה אסקור בקליפת האגוז בלבד סוגיות בענייני חברות ברומני

השקעות ברומניה- דגשים מעשיים למשתמש

סוגיות בענייני השקעות ברומניה עו"ד שרון כהן ישראלים רבים השקיעו ומשקיעים ברומניה, בעיקר בתחום הנדל"ן, אך לא רק. רומניה, הפגינה בשנים האחרונות יציבות כלכלית, מגמה יציבה של עליית מחירים והיא נחשבת לאחת

Comments


bottom of page